Deski elewacyjne — jakie wybrać na elewację budynku? Poradnik

Drewniane elewacje już od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Nic dziwnego, bo to najlepszy sposób, by nadać budynkowi walorów estetycznych i skomponować go z naturalnym otoczeniem. Zanim jednak to się stanie, konieczny jest wybór odpowiednich desek elewacyjnych. Czym charakteryzuje się taka deska i po które z nich warto sięgnąć, by móc cieszyć się z ostatecznego efektu w postaci pięknej, drewnianej elewacji? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Co musisz wiedzieć o deskach elewacyjnych?

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie drewnianej elewacji musisz wiedzieć, że sukces całego przedsięwzięcia uwarunkowany będzie przede wszystkim wyborem odpowiedniego materiału. Dobre deski elewacyjne muszą być nie tylko wytrzymałe, ale również odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak chociażby warunki atmosferyczne i  szkodniki, a także grzyby i pleśń. Materiał, z którego wykonasz elewację swojego domu, musi mieć również odpowiednią wilgotność, oscylującą w granicach 15%. Takie cechy uchronią go przed nieestetycznym odkształcaniem się pod wpływem oddziaływania intensywnych promieni słonecznych. 

Jeśli poszukujesz uniwersalnego rozwiązania, który wpasuje się w każdą aranżację, doskonałym pomysłem będzie deska elewacyjna płaska. O innych możliwościach przeczytać możesz na stronie naszego sklepu https://www.koragil.pl/oferta/deski-elewacyjne/, skąd dowiesz się m.in. do jakich aranżacji pasują półbale i dlaczego warto zdecydować się na ozdobienie elewacji charakterystycznym warkoczem.

Jakie drewno wybrać na deski elewacyjne?

Wybór odpowiedniego materiału determinuje nie tylko ostateczny efekt, ale również i koszty całej inwestycji. Tam, gdzie najważniejsza będzie cena, doskonale sprawdzą się deski świerkowe. Taki materiał będzie solidny i wytrzymały, a przy odpowiedniej pielęgnacji, zachowa swój nienaganny wygląd przez szereg kolejnych lat. Charakterystyczny odcień desek świerkowych można zmienić przy pomocy odpowiednich farb.

Dobrym rozwiązaniem będzie elewacja z desek ze świerku skandynawskiego. Mimo swojej twardości, świerk skandynawski jest też drewnem stosunkowo prostym w obróbce — charakteryzuje się łatwością i ekonomicznością zarówno w cięciu, jak i szlifowaniu. To właśnie ta łatwość obróbki sprawia, że drewno to jest chętnie wybierane w przemyśle drzewnym, z powodzeniem znajdując zastosowanie w elewacjach budynków. Co więcej, świerk skandynawski jest odporny na wszelkie obciążenia, co daje mu przewagę tam, gdzie potrzebna jest zarówno siła, jak i estetyka. Jego unikatowe właściwości, w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem, sprawiają, że drewno to stanowi wybór premium dla architektów i projektantów pragnących połączyć funkcjonalność z niepowtarzalnym stylem.

Drewno naturalne czy kompozytowe?

Współczesny inwestor może wybierać zarówno spośród desek, wykonanych z kompozytu, jak i tych, które powstają z drewna naturalnego. W pierwszym przypadku decydujące mogą okazać się parametry techniczne. Największym atutem desek elewacyjnych, wytwarzanych z połączenia tworzywa sztucznego z mączką drzewną, jest brak konieczności regularnej impregnacji czy olejowania. Takie rozwiązanie jest jednak zdecydowanie droższe, niż wykonanie elewacji z w pełni naturalnego materiału. I to właśnie takie deski elewacyjne gwarantują wyjątkowy efekt, wpisujący się w klasyczne, a zarazem niezwykle estetyczne rozwiązania. To idealny wybór dla osób, ceniących sobie naturalne drewno i jego efektowny wygląd. Warto podkreślić jednak, że materiał ten będzie wymagał regularnych działań pielęgnacyjnych, by uchronić go przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Sprawdź nasze realizacje z wykorzystaniem desek elewacyjnych — KoraGil!

Jesteś zainteresowany współpracą?

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego zlokalizowanego w Kasince Małej. Napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na pytania i udzielimy wszelkich informacji.

ZAPRASZAMY
Zespół KORA GIL