Współczesne aranżacje wnętrz dopuszczają wiele różnorodnych rozwiązań, jeśli chodzi o listwy wykończeniowe. Jednak to właśnie te, wykonane z drewna, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. W czym tkwi tajemnica ich sukcesu i jakie są ich największe zalety? Odkryj z nami potencjał, tkwiący w trwałych i efektownych rozwiązaniach.
Dlaczego listwy wykończeniowe z drewna nie tracą na popularności?
Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów, który już od setek lat zachwyca swoją trwałością i niebagatelną estetyką. To właśnie one stanowią najważniejsze kryteria, którymi kierujemy się w trakcie wyboru najlepszego rozwiązań do swoich domów i mieszkań. Dotyczy to również listew przypodłogowych, prezentujących się niezwykle efektownie zarówno w klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych atutów, jeśli chodzi o listwy wykończeniowe drewniane, jest ich barwa, zwłaszcza gdy postawimy na takie gatunki, jak świerk, buk czy bardziej szlachetny dąb. Ich idealne skomponowanie z wystrojem pomieszczenia nadaje mu wyjątkowego charakteru, budując ciepłą, przytulną atmosferę wnętrza.
Jakie formy przybierają drewniane listwy wykończeniowe?
Listwy wykończeniowe wykonane z drewna na ogół przyjmują dwie różne formy:
- listew profilowych z charakterystycznym wyglądem, na który składa się cienki wierzchołek, rozszerzający się ku dołowi, by zyskać ok. 2-3 cm przy samym podłożu,
- listew cokołowych, z pionową przednią częścią, zakończoną ozdobnym lub zaokrąglonym frezem na wierzchołku.
O ile listwy wykończeniowe profilowe umożliwiają ukrycie kabli w wolnej przestrzeni, o tyle ich cokołowe odpowiedniki ściśle przylegają do ściany, przez co blokują możliwość estetycznego ukrycia przewodów. Cechują się one jednak większą estetyką, dlatego też są często wybierane do pomieszczeń o bardziej reprezentacyjnym charakterze.
Trwałe listwy wykończeniowe drewniane – na który rodzaj warto się zdecydować?
Wiesz już, jakie formy mogą przybierać listwy wykończeniowe drewniane. Warto jednak poświęcić również nieco czasu, by zapoznać się z ich rodzajami. Takie elementy wykończenia wnętrza mogą być bowiem wykonane na dwa różne sposoby. Mowa tutaj o:
- frezowaniu listwy z drewna litego do odpowiedniego kształtu– takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka istotnych atutów. Najważniejszy z nich to wysoka trwałość oraz brak ryzyka, związanego z odkryciem innego gatunku drewna w wyniku uszkodzenia wierzchniej powierzchni listwy,
- połączeniu ze sobą dużej ilości krótszych kawałków drewna iglastego, które tworzą jedną listwę. Taka listwa jest następnie fornirowana, czyli zabezpieczana cienką warstwą wybranego drewna naturalnego.
Listwy wykończeniowe fornirowane oferują znacznie większy wachlarz wyboru, jeśli chodzi o gatunki drewna. Są one jednak mniej trwałe, a ich uszkodzenie prowadzi do odkrycia materiału bazowego, co obniża estetykę wnętrza.
W jaki sposób wykończyć listwy drewniane?
Jeśli zdecydujesz się na listwy przypodłogowe drewniane, musisz wiedzieć, że będą one wymagały na ogół samodzielnego wykończenia, co z kolei rodzi konieczność dodatkowej pracy, ale również pozwala na pełną swobodę, z której warto skorzystać, chcąc nadać wnętrzu nieco indywidualizmu. Na ogół listwy maluje się tym samym lakierem, bejcą lub olejem, którym wykańczana jest podłoga, co pozwala na uzyskanie spójnej, harmonijnej aranżacji. Takie malowanie można jednak zmieniać w dowolnym momencie, co z chęcią wykorzystują osoby ze skłonnością do częstych zmian wystroju wnętrza. Listwy fornirowane są już na ogół lakierowane, co z kolei ogranicza wachlarz możliwości, likwidując jednocześnie szansę dopasowania ich do podłogi barwionej bejcą czy też pokrytej lakierami na bazie rozpuszczalników.
Jakie zalety mają listwy wykończeniowe drewniane?
Jak już wspominaliśmy, listwy wykończeniowe drewniane charakteryzują się wyjątkową estetyką i trwałością. Idealnie odzwierciedlają one piękno, ukryte w naturze, nie tracąc nic ze swojej popularności, pomimo upływu lat i sezonowo zmieniających się trendów. Wśród innych atutów takiego rozwiązania wymienia się również:
- nienaganny wygląd przez wiele kolejnych lat,
- łatwość odświeżenia i zmiany wyglądu, jeśli zachodzi taka potrzeba,
- optyczne powiększenie wnętrza, dzięki zastosowaniu jednolitej barwy listew i podłogi,
- łatwy montaż.
Takie naturalne listwy wykończeniowe to również doskonała odpowiedź na potrzeby osób, dbających o otaczające nas środowisko. Dzięki ich zastosowaniu wnętrza nabierają ciepłej, przyjaznej atmosfery, niezależnie od wybranego stylu aranżacyjnego.
Do jakich wnętrz pasują drewniane listwy wykończeniowe?
A skoro jesteśmy już przy aranżacji wnętrz, warto wspomnieć, że listwy wykończeniowe z drewna mogą być wykorzystane zarówno w tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych koncepcjach. Takie elementy występują m.in. w minimalistycznych formach oraz neutralnych kolorach. Te sprawdzają się doskonale w surowym designie stylu industrialnego i loftowego, komponując się jednocześnie z – modnym w ostatnich sezonach – stylem skandynawskim. W bardziej klasycznych aranżacjach sięga się natomiast po listwy z elementami ozdobnymi, dodające wnętrzom niebagatelnego stylu i ponadczasowej elegancji.