Płyty z poliwęglanu komorowego — właściwości i zastosowania

W budownictwie wykorzystywane są zarówno materiały znane od wieków — na przykład drewno i kamień — jak i takie, które pojawiły się dopiero niedawno. Poliwęglan komorowy należy do drugiej z wymienionych kategorii — w Polsce stosowany jest powszechnie od kilkudziesięciu zaledwie lat. Należy przy tym zaznaczyć, że jego popularność systematycznie rośnie. Jaka jest tego przyczyna?

Poliwęglan komorowy płyty — zastosowanie, właściwości, rodzaje

Poliwęglan komorowy — co to takiego?

Poliwęglan powstaje w wyniku formowania żywicy poliwęglanowej metodą koekstruzji, czyli współwytłaczania kilku warstw. Materiał, wytworzony w takim procesie, może mieć jednorodną strukturę (mówimy wówczas o poliwęglanie litym) lub zawierać widoczne gołym okiem komory powietrzne (taką postać ma poliwęglan komorowy). Drugie z wymienionych tworzyw posiada — dzięki swej specyficznej budowie — kilka ciekawych z punktu widzenia użytkownika cech.

Poliwęglan komorowy — właściwości

Płyty z poliwęglanu komorowego są przede wszystkim niezwykle lekkie. Na dodatek cechują się one:

  • przezroczystością na poziomie 92%;
  • odpornością na skrajne warunki termiczne (płyty z poliwęglanu komorowego mogą być użytkowane przy temperaturze od -40°C do +120°C) i działanie czynników atmosferycznych;
  • wysoką wytrzymałością mechaniczną;
  • dobrymi właściwościami izolacyjnymi;
  • niższą od innych produktów z tworzyw sztucznych palnością.

Ponadto poliwęglan komorowy jest łatwy w obróbce — poddaje się cięciu, wierceniu, frezowaniu, gięciu na zimno i termoformowaniu. Wszystkie te właściwości predysponują wykonane z niego płyty do wykorzystania w budownictwie.

Płyty dachowe z poliwęglany komorowego

Do czego można użyć poliwęglanu komorowego?

Poliwęglan komorowy, dzięki niewielkiemu ciężarowi, świetnie sprawdza się jako materiał na różnego rodzaju dachy (jego zastosowanie w takim charakterze pozwala uniknąć używania masywnych podpór). Z kolei jego wysoka wytrzymałość powoduje, że często spotykany jest w konstrukcjach, które muszą zawierać przejrzyste elementy, a jednocześnie nie mogą zostać wyposażone w tradycyjne, podatne na uszkodzenia szyby. W praktyce najczęściej tworzy się więc z niego:

  • różnego rodzaju budowle ogrodowe (szklarnie, oranżerie, altany);
  • zadaszenia tarasów, ganków i pasaży;
  • różnego rodzaju wypełnienia okien i drzwi;
  • klapy dachowe oraz świetliki.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe zastosowania tego nowoczesnego produktu — bywa on również używany m.in. jako okładzina elewacji czy materiał do budowy wiat przystankowych.

Dlaczego warto używać płyt z poliwęglanu komorowego?

Przy wszystkich swych cennych właściwościach poliwęglan komorowy jest materiałem stosunkowo tanim, i to zarówno na etapie zakupu, jak i eksploatacji (jeżeli nawet dojdzie do uszkodzenia wykonanych z niego elementów konstrukcyjnych, zazwyczaj można ograniczyć prace do wymiany jednego tylko panelu — co oczywiste, ogranicza to koszty robót). Niezwykle łatwa jest też konserwacja budowli, wykonanych z tego materiału: wystarczy systematycznie usuwać pojawiające się na powierzchni płyt zanieczyszczenia.

Warto oczywiście stosować poliwęglan komorowy odpowiedniej jakości — można zyskać dzięki temu jeszcze wyższą trwałość wznoszonych konstrukcji. My polecamy zwłaszcza wyroby firmy Gutta — szwajcarskiego przedsiębiorstwa, działającego nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, cieszącego się uznaniem klientów i stosującego nowatorskie rozwiązania.

Zapoznaj się z ofertą sklepu z drewnem KoraGil!

Jesteś zainteresowany współpracą?

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego zlokalizowanego w Kasince Małej. Napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na pytania i udzielimy wszelkich informacji.

ZAPRASZAMY
Zespół KORA GIL